Tone King Falcon Grande 20W 1x12 Tube Guitar Combo Amp Black

Tone King Falcon Grande Combo Black from Music & Arts
Best price
{{TABTIT2}}

Just $1,895.00

on Thu 24-Sep-2020

at Music & Arts

{{PRICE2}}

on {{WHEN2}}

at {{SHOP2}}

Tone King Falcon Grande 20W 1x12 Tube Guitar Combo Amp Black

Tone King Falcon Grande 20W 1x12 Tube Guitar Combo Amp Black

The Tone King Falcon Grande 20-watt 1x12" combo sings with the voice of a vintage American tube amp—three of them, actually. Even with its straightforward tone stack, consisting of an interactive volume and single tone control, there is a surprising amount of flexibility hiding in this amp. The front panel’s 3-position voicing switch offers the clear and spanky Rhythm setting, a warm and compressed Tweed option and a Lead tone that brings on a singing overdrive. Add in the lush reverb and onboard Ironman II reactive load power attenuator, and you have a rootsy-sounding tube amp that is as ready for the arena as it is the living room.

Three voices from one easy-to-use amp
The Falcon Grande utilizes three knobs to take you on a journey through the best parts of vintage American tube amplification. The volume control and tone knob are highly interactive. With the 3-position voicing switch, you just may have all the tones you’ll ever need.

Ironman II reactive attenuation
As if the Falcon Grande wasn’t flexible enough, Tone King graciously included their Ironman II power attenuator. Now you can bring your Falcon Grande’s maxed power tones to band- or home-friendly level.
Volume and tone knob are interactive for differing shades of drive and clarity
3-position switch selects between Tweed, Rhythm, and Lead voicings
Voicings are selectable via the front panel and included footswitch
6-step attenuation accomodates for a variety of situations
Reactive load technology maintains the feel and response of your guitar amplifier
Completely transparent performance


Tone King Falcon Grande Combo Black

Jednokanálové 20-wattové celolampové kombo, které nabízí zvuk tří oldschoolových amerických lampových zesilovačů a je vybaveno vestavěným atenuátorem napájení Ironman II s 6 úrovněmi útlumu pro různé situace. 3-polohový přepínač typu zvuku na předním panelu nabízí jasné a univerzální nastavení Rhythm, teplý a komprimovaný tón nastavení Tweed, nebo-li nastavení Lead se ''zpěvným'' overdrivem. K dispozici jsou i interaktivní ovladače hlasitosti a tónu pro různé odstíny driveu a jasnosti, plus nžoným spínačem ovladatelný reverb efekt s obvodem se dvěma ovladači (Dwell a Mix), který nabízí plnohodnotný spring efekt. Kombo je vybaveno na míru vyrobeným, 12-palcovým reproduktorem Eminence s keramickým magnetem, dvěma lampami 12AX7 na předzesilovači a dvěma lampami 5881 na výstupu. Vše je umístněno ve skříni z překližky z baltské břízy. Součástí balení je i 4-tlačítkový nožní spínač pro výběr zvuku a ovládání reverbu. Impedance: 8 ohmů. Rozměry: 285,8 x 546,1 x 495,3 mm. Hmotnost: 18,6 kg. Černé barevné provedení.

Výkon: 20 W

USB: Ne

Počet kanálů: 1

Země původu: Čína

Vstupní port nožního spínače: Ano

Reverb: Ano

Napájení: 240V

Typ reproduktoru: Eminence

Výstup pro DI: Ne

Výkon (Watt): 20.0

#black #guitar #combo #tone #tube #king
Share to FaceBookShare to TwitterShare to MessengerShare to WhatsAppShare to RedditShare to TumblrShare to PinterestShare to PocketShare to EMailShare to Skype
Follow @dealsnapnet
Latest deals in Music:
 
CLOSE