Alesis CompactKit 4 Portable Tabletop Drum Kit

Alesis CompactKit 4 from Woodwind & Brasswind
Best price
{{TABTIT2}}

Just $89.00

on Mon 01-Mar-2021

at Woodwind & Brasswind

{{PRICE2}}

on {{WHEN2}}

at {{SHOP2}}

Alesis CompactKit 4 Portable Tabletop Drum Kit

Manufacturer: Alesis

Alesis CompactKit 4 Portable Tabletop Drum Kit

The Alesis CompactKit 4 is a tabletop electronic drum kit with everything a young drummer needs to sharpen their skills on their way to stardom! Four velocity-sensitive drum pads deliver realistic drum sound with the feel and response of real drums.

Alesis Compact 4 Electronic Drum Kit

The Alesis CompactKit 4 is a tabletop electronic drum kit with everything a young drummer needs to sharpen their skills. Four velocity-sensitive drum pads deliver realistic drum sound with the feel and response of real drums. There are dozens of built-in songs and rhythms, so any young percussionist can start playing along with the music right awayno need to wait for the band to come overCompactKit 4 includes a music coach feature that shows notes on the LCD screen and teaches the player how to play along with the built in songs and rhythms. The built-in game function brings an additional measure of fun to the experience of learning how to play. Plug it into the wall or take it anywhere and play by using six C batteries not included.Four velocity-sensitive drum pads70 percussion voices and 10 built-in effect voices50 play-along songsLCD displayCoach and game functionsIncludes drumsticks and power adapterBatteries C sold separatelyStolová súprava bicích. Štyri tlakovo citlivé pady poskytujú pocit a odozvu blízku skutočným bubnom. Súprava poskytuje 70 zvukov perkusií a bicích, 10 efektov a 50 zabudovaných skladieb a rytmov. Compact Kit 4 obsahuje funkcie hudobného kouča a hier, ktoré pomocou LED displeja učia hráča ako hrať so zabudovanými skladbami. Súprava je ľahká, prenosná a napájaná AC adaptérom alebo 6 C batériami, ktoré nie sú súčasťou balenia. Vyhotovené v čiernom plastovom prevedení.

USB: Nie

MIDI interface: Nie

Počet zvukov: 70

Krajina pôvodu: Čína

Slúchadlový výstup: Áno

Počet skladieb: 50

Adaptér súčasťou balenia: Áno

Metronóm: Áno

Pedál súčasťou balenia: Nie

Paličky: Áno

Napájanie: Adaptér

: 20210204.0

#portable
Share to FaceBookShare to TwitterShare to MessengerShare to WhatsAppShare to RedditShare to TumblrShare to PinterestShare to PocketShare to EMailShare to Skype
Follow @dealsnapnet
Latest deals in Music:
 
CLOSE